Reno Rodeo - Second Performance

By: Reno Rodeo Email
By: Reno Rodeo Email

RENO, NEV.; June 16, 2012 --- Utah powerhouse cowboy Kaycee Feild won more money last season than any bareback rider in the history of rodeo. He’s well on his way to doing it again, if his performance on Saturday night at the Reno (Nev.) Rodeo is any indication.

Feild’s 86-point effort on Flying U Rodeo’s bronc Little Bit put him squarely in the lead in both the second round and aggregate standings in Reno. He stands to win up to $10,000 with another good ride a week from tonight. Feild is already a likely bet to qualify for his fifth straight Wrangle NFR in December, where last year he shattered four records en route to claiming his first world championship.

In steer wrestling, Oregon’s Travis Carnine turfed his animal in a blazing 3.9 seconds to go to the lead the second round by more than a full second. He also ranks first in the Reno aggregate standings. In saddle bronc riding, Nebraska’s Cort Scheer went to the lead in round two with an 82-point effort on Rosser’s bronc Against All Odds. World-famous tie-down roper Fred Whitfield, 44, spanked the competition in the first round of his event with a blazing 7.7-second run. A hard-running calf and longer 10-second effort in round two put him third in the aggregate standings, just ahead of his old nemesis, Cody Ohl.

Reno Rodeo contestants compete in two preliminary rounds with the top 12 in each event coming back for the June 23 short round. The $2.1 million, 10-day rodeo boasts almost 700 contestants and roughly 140,000 fans, and is a Gold stop on the Wrangler Million Dollar Tour.

The second performance begins at 7 p.m. Sunday. Tickets are available at www.renorodeo.com or by calling 800-325-7328. For more information, please call 775-329-3877.

RENO, NEV., June 16, 2012 --- Following are unofficial results from the second performance of the Reno Rodeo:

Bareback Riding: 1, Kaycee Feild, Payson, Utah, 86 points on Flying U Rodeo’s Little Bit. 2/3 (tie), Bobby Mote, Culver, Ore., and Steven Peebles, Redmond, Ore., 80 points each. 4/5 (tie), Jessy Davis, Power, Mont., and Brian Bain, Culver, Ore., 79 points each. 6, Matthew Smith, Leesville, La., 78.

Steer Wrestling: 1, Travis Carnine, Stanfield, Ore., 3.9 seconds. 2, Tyler Pearson, Louisville, Miss., 5.2. 3, Josh Garner, Live Oak, Calif., 6.9. 4, Lex Smith, Malad, Idaho, 10.3. 5, Sean Mulligan, Coleman, Okla., 14.1. 6, Josh Peek, Pueblo, Colo., 14.6.

Team Roping: 1, Cody Tew, Belgrade, Mont., and Rhett Wilson, Giddings, Texas, 6.0 seconds. 2, Colby Siddoway, Hooper, Utah, and Justin Davis, Cottonwood, Calif., 6.1. 3, Brooks Dahozy, Window Rock, Ariz., and B.J. Campbell, Aguila, Ariz., 6.2. 4, Jake Cooper, Monument, NM, and Rhen Richard, Roosevelt, Utah, 11.9.

Saddle Bronc Riding: 1, Cort Scheer, Elsmere, Neb., 82 points on Rosser Rodeo’s Against All Odds. 2/3/4 (tie), Dustin Flundra, Pincher Creek, Alberta; Chet Johnson, Sheridan, Wyo.; and Luke Butterfield, Ponoka, Alberta; 76 points each. 5, Kyle Thompson, Lundbreck, Alberta, 70. 6, Kurtis Koeppen, Challis, Idaho, 67.

Tie-Down Roping: 1, Jeremiah Peek, Pueblo, Colo., 9.0 seconds. 2, Fred Whitfield, Hockley, Texas, 10.3. 3, Murray Pole, Erskine, Alberta, 12.2. 4, Logan Hofer, Magrath, Alberta, 24.3.

Barrel Racing: 1, Kenna Squires, Fredonia, Texas, 17.42 seconds. 2, Angela Gilliam, Brandon, Miss., 17.56. 3, Megan Lewis, Twin Falls, Idaho, 17.70. 4, Cathy Cagliari, Corning, Calif., 17.72. 5, Holly Favour, Prescott, Ariz., 17.90.

Bull Riding: 1, Cody Whitney, Sayre, Okla., 81 points on Rosser Rodeo’s Silver Legacy. 2, Cameron Bland, Maben, Miss., 80.

Bareback Riding (First Round): 1/2 (tie), Tilden Hooper, Carthage, Texas, and Bobby Mote, Culver, Ore., 82 points each on Flying Five’s M15 and 922, respectively. 3/4/5 (tie), Kaycee Field, Payson, Utah, Jessy Davis, Power, Mont., and Steven Peebles, Redmond, Ore., 80 points each. 6/7/8 (tie), Kelly Timberman, Mills, Wyo., and Brian Bain, Culver, Ore., 78 points each. (Second Round): 1, Kaycee Feild, Payson, Utah, 86 points on Flying U Rodeo’s Little Bit. 2/3 (tie), Bobby Mote, Culver, Ore., and Steven Peebles, Redmond, Ore., 80 points each. 4/5 (tie), Jessy Davis, Power, Mont., and Brian Bain, Culver, Ore., 79 points each. 6, Matthew Smith, Leesville, La., 78. (Average): 1, Kaycee Feild, Payson, Utah, 166 points. 2, Bobby Mote, Culver, Ore., 162. 3, Steven Peebles, Redmond, Ore., 160. 4, Jessy Davis, Power, Mont., 159. 5, Brian Bain, Culver, Ore., 157. 6, Kelly Timberman, Mills, Wyo., 155.

Steer Wrestling: (First Round): 1, Matt Reeves, Cross Plains, Texas, 5.3 seconds. 2/3 (tie), Josh Peek, Pueblo, Colo., and Clayton Moore, Pouce Coupe, BC, 5.4 seconds each. 4, Cody Cassidy, Donalda, Alberta, 5.5. 5/6 (tie), Travis Carnine, Stanfield, Ore., and Brad Johnson, Reva, SD, 5.6 seconds each. (Second Round): 1, Travis Carnine, Stanfield, Ore., 3.9 seconds. 2, Tyler Pearson, Louisville, Miss., 5.2. 3, Cody Cassidy, Donalda, Alberta, 5.4 seconds. 4, Chason Floyd, 5.6. 5, Josh Garner, Live Oak, Calif., 6.9. 6, Curtis Cassidy, Donalda, Alberta, 7.6. (Average): 1, Travis Carnine, Stanfield, Ore., 9.5 seconds on two steers. 2/3 (tie), Tyler Pearson, Louisville, Miss., and Cody Cassidy, Donalda, Alberta, 10.9 seconds each. 4, Chason Floyd, Ludlow, SD, 14.6. 5, Josh Garner, Live Oak, Calif., 18.5. 6, Josh Peek, Pueblo, Colo., 20.0.

Team Roping: (First Round): 1, Kaleb Driggers, Albany, Ga., and Jade Corkill, Fallon, Nev., 5.6 seconds. 2, Brady Tryan, Huntley, Mont., and York Gill, Memphis, Tenn., 5.9. 3, Derrick Begay, Seba Dalkai, Ariz., and Cesar de la Cruz, Tucson, Ariz., 6.9. 4, Bobby Boyd, DVM, Midland, Texas, and Shain Sproul, Las Cruces, NM, 7.2. 5, Cody Tew, Belgrade, Mont., and Rhett Wilson, Giddings, Texas, 8.3. 6, Tom Richards, Humboldt, Ariz., and Nick Sarchett, Phoenix, Ariz., 10.3. (Second Round): 1, Derrick Begay, Seba Dalkai, Ariz., and Cesar de la Cruz, Tucson, Ariz., 5.5 seconds. 2/3 (tie), Cody Tew, Belgrade, Mont., and Rhett Wilson, Giddings, Texas; and Kaleb Driggers, Albany, Ga., and Jade Corkill, Fallon, Nev., 6.0 seconds each. 4, Colby Siddoway, Hooper, Utah, and Justin Davis, Cottonwood, Calif., 6.1. 5, Brooks Dahozy, Window Rock, Ariz., and B.J. Campbell, Aguila, Ariz., 6.2. 6, Bobby Boyd, DVM, Midland, Texas, and Shain Sproul, Las Cruces, NM, 8.6. (Average): 1, Kaleb Driggers, Albany, Ga., and Jade Corkill, Fallon, Nev., 11.6 seconds on two steers. 2, Colby Siddoway, Hooper, Utah, and Justin Davis, Cottonwood, Calif., 12.1. 3, Derrick Begay, Seba Dalkai, Ariz., and Cesar de la Cruz, Tucson, Ariz., 12.4. 4, Cody Tew, Belgrade, Mont., and Rhett Wilson, Giddings, Texas, 14.3. 5, Bobby Boyd, DVM, Midland, Texas, and Shain Sproul, Las Cruces, NM, 15.8. 6, Brady Tryan, Huntley, Mont., and York Gill, Memphis, Tenn., 16.7.

Saddle Bronc Riding: (First Round): 1, Jacobs Crawley, College Station, Texas, 84 points on Big Bend Rodeo’s Kool Toddy. 2, Brad Rudolf, Winnemucca, Nev., 80. 3, Chet Johnson, Sheridan, Wyo., 79. 4/5 (tie), Tyler Corrington, Hastings, Minn., and Samuel Kelts, Millarville, Alberta, 75 points each. 6. Brady Nicholes, Hoytsville, Utah, 74. (Second Round): 1, Cort Scheer, Elsmere, Neb., 82 points on Rosser Rodeo’s Against All Odds. 2/3/4 (tie), Dustin Flundra, Pincher Creek, Alberta; Chet Johnson, Sheridan, Wyo.; and Luke Butterfield, Ponoka, Alberta; 76 points each. 5, Kyle Thompson, Lundbreck, Alberta, 70. 6, Kurtis Koeppen, Challis, Idaho, 67. (Average): 1, Chet Johnson, Sheridan, Wyo., 155 points on two broncs. 2, Cort Scheer, Elsmere, Neb., 148. 3, Luke Butterfield, Ponoka, Alberta, 146. 4, Dustin Flundra, Pincher Creek, Alberta, 145. 5, Samuel Kelts, Millarville, Alberta, 141.

Tie-Down Roping (First Round): 1, Fred Whitfield, Hockley, Texas, 7.7 seconds. 2, Tuf Cooper, Decatur, Texas, 8.3. 3/4 (tie), Joe Keating, Sour Lake, Texas, and Jeremiah Peek, Pueblo, Colo., 8.7 seconds each. 5, Blair Burk, Durant, Okla., 8.8. 6/7 (tie), Murray Pole, Erskine, Alberta, and Cody Ohl, Hico, Texas, 9.1 seconds each. (Second Round): 1/2 (tie), Chris Neal, Muldrow, Okla., and Josh Peek, Pueblo, Colo., 8.3 seconds each. 3/4 (tie), Blair Burk, Durant, Okla., and Tuf Cooper, Decatur, Texas, 8.6 seconds each. 5, Jeremiah Peek, Pueblo, Colo., 9.0. 6, Curtis Cassidy, Donalda, Alberta, 8.8. (Average): 1, Tuf Cooper, Decatur, Texas, 16.9 seconds on two calves. 2, Blair Burk, Durant, Okla., 17.40. 3, Jeremiah Peek, Pueblo, Colo., 17.7. 4, Fred Whitfield, Hockley, Texas, 18.0. 5, Cody Ohl, Hico, Texas, 18.5. 6, Curtis Cassidy, Donalda, Alberta, 19.2.

Barrel Racing: (First Round): 1, Kelli Tolbert, Hooper, Utah, 17.66 seconds. 2, Angela Gilliam, Brnadon, Miss., 17.80. 3, Fallon Taylor, Whitesboro, Texas, 17.81. 4, Kaitlen Emfinger, Newelton, La., 17.87. 5, Kenna Squires, Fredonia, Texas, 17.89. 6, Megan McLeod, Star, Idaho, 18.03. (Second Round): 1, Fallon Taylor, Whitesboro, Texas, 17.27 seconds. 2, Kenna Squires, Fredonia, Texas, 17.42. 3, Megan McLeod, Star, Idaho, 17.44. 4, Angela Gilliam, Brandon, Miss., 17.56. 5, Megan Lewis, Twin Falls, Idaho, 17.70. 6, Cathy Cagliari, Corning, Calif., 17.72. (Average): 1, Fallon Taylor, Whitesboro, Texas, 35.08 seconds on two runs. 2, Kenna Squires, Fredonia, Texas, 35.31. 3, Angela Gilliam, Brandon, Miss., 35.36. 4, Megan McLeod, Star, Idaho, 35.47. 5, Lindsey Bonner, Phelan, Calif., 36.02. 6, Carrie Jankee, Litchfield Park, Ariz., 36.10.

Bull Riding (First Round): 1, Brent Menz, Delta, Utah, 78 points on Big Bend Rodeo Company’s Kool Money (no other qualified rides). (Second Round): 1, Cody Whitney, Sayre, Okla., 81 points on Rosser Rodeo’s Silver Legacy. 2, Cameron Bland, Maben, Miss., 80. (Average): 1, Cody Whitney, Sayre, Okla., 81 points on one bull. 2, Cameron Bland, Maben, Miss., 80. 3, Brent Menz, Delta, Utah, 78.

Sunday Schedule of Events:
Sunday June 17
8:00AM Lita Scott Reno Rodeo AW4D Barrel Race -Free to Public-Outdoor Arena
8:00AM Reno Rodeo Junior Roping Challenge - Registration - Indoor Pavilion
9:00AM Cowboy Church - Rev. Coy Huffman Rodeo Ministries- Indoor Arena
9:00AM Reno Rodeo Junior Roping Challenge - Start Roping
11:00AM Double Dollar Horse Auction- Indoor Arena
12:00PM Carnival Opens -Rodeo Grounds
12:00PM Double R Marketplace -open for shopping
1:00 PM Special Kids Rodeo - 3 performances – Indoor Pavilion
2:00PM PRCA & WPRA Timed Events Slack-Outdoor Arena
6:40PM Pre-Rodeo activities - Outdoor Rodeo Arena
7:00PM Reno Rodeo 3rd PRCA Pro Rodeo Performance -Outdoor Rodeo Arena


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
KOLO-TV 4850 Ampere Drive Reno, NV 89502
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 159333695 - kolotv.com/a?a=159333695