Sixth Rodeo Performance Dominated by Bull Riders

By: News Release Email
By: News Release Email

RENO, NEV., June 26, 2013 --- Brett Stall is a long way from Detroit Lakes, Minn., but the near-capacity crowd at the sixth performance of the Reno rodeo made him feel right at home on Wednesday night.

Stall had an outstanding effort on the Western Rodeo bull named Big Jake to take the lead in bull riding with an 89. And, to top it off, two other men had 87-point efforts to tie for second place. Wyatt Mecham, from Heber City, Utah had held the lead since his 86-point ride in the third performance.

Currently 49th in the Professional Rodeo Cowboys Association world standings, Stall has some ground to make up to qualify for his second Wrangler National Finals Rodeo (NFR). He became the first man from Minnesota to compete at rodeo’s championship event last December in Las Vegas. So far this year he has earnings of $11,683. He could double that here, gain some momentum going into the lucrative Fourth of July run and get a pair of silver championship spurs to add to his trophy case. A beef cattle ranch and hay operation keeps Stall busy whenever he isn’t riding bulls.

Jake Wright, from Milford, Utah, still leads the saddle bronc riding, but two other NFR qualifiers are giving him a run for his money. Chet Johnson from Sheridan, Wyo., had an 84 on Slash T Rodeo’s No Angel and Cort Scheer had an 83 on Western Rodeo’s Miss Linda. Combined with their scores from the fifth performance, they are tied for second place with 162 points on two. Wright has 169.

In the women’s barrel race, Nicole Aichele from Walla Walla, Wash., moved into second place. She is just a one hundredth of a second behind Sherry Cervi from Marana, Ariz. Aichele has a total time of 34.44. Sue Smith tied for the fastest time of the rodeo on Wednesday night when she stopped the clock in 17.15 seconds. She is now in third in the overall standings with 34.60

RENO, NEV., June 26, 2013 --- Following are unofficial results from the sixth performance the Reno Rodeo.

Bareback Riding: 1, Seth Hardwick, Laramie, Wyo., 78 points on Western Rodeo’s Bit of Simon. 2, (tie) Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, and Brian Bain, Culver, Ore., 77 points each. 3, Kyle Brennecke, Grain Valley, Mo., 76.

Steer Wrestling: 1, Dakota Eldridge, Elko, Nev., 4.2 seconds. 2, Blake Knowles, Heppner, Ore., 4.4. 3, K.C. Jones, Decatur, Texas, 5.1. 4, Ethen Thouvenell, Wittmann, Ariz., 6.0.

Team Roping: 1, Drew Horner, Plano, Texas, and Buddy Hawkins II, Columbus, Kan., 5.7. 2, Travis Bounds, Grand Junction, Colo., and Wade Kreutzer, La Veta, Colo., 6.5. 3, Jake Rodriguez, Livermore, Calif., and Cord Forzana, Madera, Calif., 11.5. 4, Kelson Robinson, Salina, Utah and Brian Roundy, Richfield, Utah, 15.9.

Saddle Bronc Riding: 1, Chet Johnson, Sheridan, Wyo., 84 points on Slash T Rodeo’s No Angel. 2, Cort Scheer, Elsmere, Neb., 83. 3, Wade Sundell, Boxholm, Iowa, 81. 4,Levi Berry, Morgan, Utah, 71.

Tie-Down Roping: 1, Nate Baldwin, Blackfoot, Idaho, 8.5 seconds. 2, Cody McCartney, Ottawa Lake, Mich., 10.2. 3, Morgan Grant, New Waverly, Texas, 11.2. 4, Ryan Jarrett, Comanche, Okla., 18.0.

Barrel Racing: 1, Sue Smith, Blackfoot, Idaho, 17.15 seconds. 2, Nicole Aichele, Walla Walla, Wash., 17.18. 3, (tie) Kelli Tolbert, Hooper, Utah and Pamela Capper, Cheney, Wash., 17.24.

Bull Riding: 1, Brett Stall, Detroit Lakes, Minn., 89 points on Western Rodeo’s Big Jake. 2, (tie) Jordan Wacey Spears, Redding, Calif., and Chris Roundy, Spanish Fork, Utha, 87. 4, Kache Moosman, Elmo, Utah, 75.

RENO, NEV., -- The following are unofficial leaders through June 26, 2013.

Bareback Riding: (First Round) 1, Wes Stevenson, Lubbock, Texas, 84 points on Big Bend Rodeo’s Cajun Queen. 2, Cody DeMers, Kimberly, Idaho, 83. 3, (tie) Steven Dent, Mullen, Neb.; Clint Cannon, Waller, Texas; and Matthew Smith, Leesville, La.; 82 points each. (Second Round) 1, Wes Stevenson, Lubbock, Texas, 85 points on Flying U Rodeo’s Comanchero. 2, (tie) Ryan Gray, Cheney, Wash., and Jared Smith, Cross Plains, Texas, 81. 4, Steven Peebles, Redmond, Ore., 80. (Total on Two) 1, Wes Stevenson, Lubbock, Texas, 169. 2, Steven Peebles, Redmond, Ore., 161. 3, Josi Young, Kimberly, Idaho, 159. 4, (tie) Clint Cannon, Waller, Texas; Austin Foss, Terrebonne, Ore.; and Ryan Grey, Cheney, Wash.; 158. 7, (tie) Tom McFarland, Bowie, Texas, and Jared Smith, Cross Plains, Texas, 156. 9, (tie) Seth Hardwick, Laramie, Wyo., and Steven Dent, Mullen, Neb., 155.

Steer Wrestling: (First Round) 1, (tie) Brad Johnson, Reva, S.D., and Morgan Grant, New Waverly, Texas, 4.1 seconds each. 3, Nick Guy, Sparta, Wis., 4.2. 4, Wyatt Smith, Rexburg, Idaho, 4.4. (Second Round): 1, Hunter Cure, Holliday, Texas, 3.9. 2, (tie) Lee Graves, Calgary, Alberta; and Chancey Larson, Manhattan, Kan., 4.1. 3, (tie) Jacob Shofner, Huntsville, Texas; Seth Brockman, Wheatland, Wyo.; Les Shepperson, Midwest, Wyo.; and Dakota Eldridge, Elko, Nev.; 4.2. (Total on Two) 1, Hunter Cure, Holliday, Texas, 8.6. 2, Blake Knowles, Heppner, Ore., 8.8. 3, Morgan Grant, New Waverly, Texas, 9.0. 4, Dakota Eldridge, Elko, NEv., 9.3. 5, Seth Brockman, Wheatland, Wyo., 9.5. 6, Tom Lewis, Lehi, Utah, 9.6. 7, K.C. Jones, Decatur, Texas, 9.9. 8, Trevor Knowles, Mount Vernon, Ore., 10.0. 9, Kyle Irwin, Robertsdale, Ala., 10.2. 10, Casey McMillen, Redmond, Ore., 10.3.

Team Roping: (First Round) 1, Turtle Powell, Stephenville, Texas, and Dugan Kelly, Paso Robles, Calif., 5.0 seconds. 2, (tie) Trevor Brazile, Decatur, Texas, and Patrick Smith, Lipan, Texas; and Brady Tryan, Huntley, Mont., and Cody Doescher, Oklahoma City; 5.2. 4, (tie) Paul David Tierney, Oral, S.D., and Jared Bilby, Bridgeport, Neb.; and Drew Horner, Plano, Texas, and Buddy Hawkins II, Columbus, Kan.; 5.4. (Second Round) 1, Arky Rogers, Lipan, Texas, and Walt Woodard, Stephenville, Texas, 4.6. 2, (tie) Coleman Proctor, Pryor, Okla., and Caleb Twisselman, Santa Margarita, Calif.; and Spencer Mitchell, Colusa, Calif., and Dakota Kirchenschlager, Stephenville, Texas, 4.8. 4, Erich Rogers, Round Rock, Ariz., and Cory Petska, Marana, Ariz., 5.2. (Total on Two) 1, Erich Rogers, Round Rock, Ariz., and Cory Petska, Marana, Ariz., 10.7. 2, Brandon Beers, Powell Butte, Ore., and Jim Ross Cooper, Monument, N.M., 10.8. 3, Drew Horner, Plano, Texas, and Buddy Hawkins II, Columbus, Kan., 11.1. 4, Brady Tryan, Huntley, Mont., and Cody Doescher, Oklahoma City, Okla., 11.3. 5, Dustin Bird, Cut Bank, Mont., and Paul Eaves, Lonedell, Mo., 11.6. 6, (tie) Robby Farias, Kilauea, Hawaii and Cole Wilson, Lake Shore, Utah; and C.R. Wilken, Templeton, Calif., and Russell Cardoza, Terrebonne, Ore., 12.0. 8, Travis Bounds, Grand Junction, Colo., and Wade Kreutzer, La Veta, Colo., 12.3. 9, Jake Barnes, Scottsdale, Ariz., and Bode Baize, Anthony, N.M., 12.4. 10, Levi Grantham, Paso Robles, Calif., and Dennis Watkins, Bakersfield, Calif., 12.9.

Saddle Bronc Riding: (First Round) 1, Jake Wright, Milford, Utah, 84 points on Big Bend Rodeo’s Short Cut. 2, (tie) Tyler Corrington, Hastings, Minn., and Rusty Allen, Eagle Mountain, Utah, 83. 4, Jesse Bail, Camp Crook, S.D., 82. (Second Round) 1, (tie) Jake Wright, Milford, Utah, on Flying U Rodeo’s Battle Call and Samuel Kelts, Millarville, Alberta, on Flying Five Rodeo’s Holy Holly, 85 points each. 3, (tie) Cody Taton, Corona, N.M. and Chet Johnson, Sheridan, Wyo., 84. (Total on Two) 1, Jake Wright, Milford, Utah, 169. 2, (tie) Cort Scheer, Elsmere, Neb., and Chet Johnson, Sheridan, Wyo., 162. 4, Samuel Kelts, Millarville, Alberta, and Cody Taton, Corona, N.M., 160. 6, Jesse Bail, Camp Crook, S.D., 159. 7, (tie) Sterling Crawley, Stephenville, Texas, and Isaac Diaz, Desdemona, Texas, 158. 9, (tie) Cody Wright, Milford, Utah, and Wade Sundell, Boxholm, Iowa, 156.

Tie-Down Roping: (First Round) 1, Scott Kormos, Teague, Texas, 7.2 seconds. 2, Jake Hannum, Ogden, Utah, 7.7. 3, Blair Burk, Durant, Okla., 8.0. 4, (tie) Adam Gray, Seymour, Texas, and Roger Nonella, Kalmath Falls, Ore., 8.4. (Second Round) 1, Caleb Smidt, Yorktown, Texas, 7.8 seconds each. 2, Scott Kormos, Teague, Texas, 8.1. 3, (tie) Justin Truman, Huntington, Utah, and Reese Riemer, Stinett, Texas, 8.4. (Total on Two) 1, Scott Kormos, Teague, Texas, 15.3. 2, Reese Riemer, Stinett, Texas, 16.9. 3, Jake Hannum, Ogden, Utah, 17.5. 4, Stran Smith, Childress, Texas, 17.8. 5, Adam Gray, Seymour, Texas, 18.0. 6, Trevor Brazile, Decatur, Texas, 18.2. 7, Caleb Smidt, Yorktown, Texas, 18.2. 8, Shane Erickson, Terrebonne, Ore., 18.6.

Barrel Racing: (First Round) 1, Sherry Cervi, Marana, Ariz., 17.24 seconds. 2, Nicole Aichele, Walla Walla, Wash., 17.26. 3, Cindy Woods, Newburg, Ore., 17.43. 4, Kyra Stierwalt, Leedey, Okla., 17.37. (Second Round) 1, (tie) Christina Richman, Glendora, Calif., and Sue Smith, Blackfoot, Idaho, 17.15 seconds. 3, Nicole Aichele, Walla Walla, Wash., 17.18. 4, Sherry Cervi, Marana, Ariz., 17.19. (Total on Two) 1, Sherry Cervi, Marana, Ariz., 34.43. 2, Nicole Aichele, Walla Walla, Wash., 34.44. 3, Sue Smith, Blackfoot, Idaho, 34.60. 4, Kelli Tolbert, Hooper, Utah, 34.70. 5, Christina Richman, Glendora, Calif., 34.72. 6, Sheena Robbins, Fresno, Calif., 34.89. 7, Cindy Woods, Newberg, Ore., 34.97. 8, Nancy Hunter, Neola, Utah, 35.00. 9, Timi Lickley, Jerome, Idaho, 35.03. 10, (tie) Benette Little, Ardmore, Okla., and Linda Vick, Hesperia, Calif., 35.14.

Bull Riding: (Long Round) 1, Brett Stall, Detroit Lakes, Minn., 89 points on Western Rodeo’s Big Jake. 2, (tie) Jordan Wacey Spears, Redding, Calif., and Chris Roundy, Spanish Fork, Utah, 87. 4, Wyatt Mecham, Heber City, Utah, 86. 5, Tyler Willis, Wheatland, Wyo., 85. 6, Cody Whitney, Sayre, Okla., 84. 7, Brennon Eldred, Purcell, Okla., 80. 8, (tie) Trevor Kastner, Ardmore, Okla., and Joe Frost, Randlett, Utah, 79. 10, (tie) Cody Campbell, Summerville, Ore.; Dylan Hice Vick, Escalon, Calif.; and J.W. Harris, Mullin, Texas, 78 points each.


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
KOLO-TV 4850 Ampere Drive Reno, NV 89502
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 213265691 - kolotv.com/a?a=213265691